Inne

Co to jest hosting i domena?

Pojęcia poruszone w temacie wpisu mogą wydawać się czarną magią, ale w rzeczywistości to proste do zrozumienia rzeczy.

Zacznijmy od domeny – obecnie znajdujesz się pod adresem codemer.pl, rozdzielić ten adres można na 2 elementy „codemer” i „.pl„.

Pierwszy człon to nasza nazwa (może być dowolna – ale również unikalna, czyli NIE może być dwóch takich samych w internecie!) wymyślana przez nas samych (może być to nazwa firmy, skrót jakiejś drużyny), a druga część to rozszerzenie. Zapewne spotkałeś się z różnymi rozszerzeniami np. „.pl„, „.com„, „.org.pl„, „.info„, „.io„, itd. Każdy kraj posiada swoje rozszerzenie, np. Rosja .ru, Niemcy .de, dla krajów Unii Europejskiej .eu – dodatkowo są domeny globalne takie jak .com, .net, .org – które nie przypisane są do regulacji żadnego kraju.

Zatem pytanie, co to jest „blog.strona-miasta.pl”, widzimy tutaj domenę „strona-miasta.pl”, o rozszerzeniu „.pl”, wraz z subdomeną „blog” – subdomeny to adresy internetowe przynależne do jednej głównej domeny, dzięki temu możemy stworzyć oddzielne strony jak np. „blog”, „informatyka” (dział uczelni), „dziennik” (dziennik ucznia), może być ich wiele.

Co to w gruncie rzeczy jest domena – jest to ładnie zapisany adres IP serwera (na którym znajduje się strona), który będzie możliwy do szybkiego zapamiętania i wpisania w przeglądarkę, jak również pomoże rozróżnić marki/firmy. Czyli po przejściu pod domenę tego bloga, przeglądarka łączy się tak na prawdę z serwerem, a ten wyszukuje dla tej domeny odpowiedni katalog z plikami strony (wielkim uproszczeniu). Poniżej prezentuję w jaki sposób domeny odnoszą się do serwerów. Bez domen, właśnie tak przechodziłbyś pod adresy stron, wpisując liczby oddzielone kropkami 😀 Dużo to ułatwia, prawda?

Przykłady popularnych stron (spróbuj wpisać adres IP w przeglądarce):

facebook.com – 185.60.216.35

google.com – 172.217.18.14

To co, lecimy na fejsika? – Marku wpisuj tak, 185.60……. 😉

 

Własną nazwę już mamy, ale przy budowaniu strony tworzymy pliki HTML, CSS i inne – prawda? Zatem jak zrobić, aby każdy mógł je zobaczyć pod naszą domeną?

Tutaj potrzebujemy miejsca w sieci (kawałek dysku na serwerze), gdzie umieścimy pliki, bazę danych strony lub nawet będziemy przechowywać e-maile prywatnej poczty pod domeną – Hosting (tak właśnie nazywa się to miejsce). Dlaczego domena nie może kierować na nasz komputer gdzie mamy stronę internetową – ponieważ czasem wyłączamy komputer (wtedy strona byłaby niedostępna), posiadamy gorsze łącze z internetem, nie posiadamy skonfigurowanego sprzętu w taki sposób, aby był odporny na ataki – firmy, które się tym zajmują przykładają uwagę, aby strona działała poprawnie przez cały czas, próbują wyłapać możliwe zagrożenia w sieci i je dla strony blokować – możemy czuć się bezpieczniej (wykonują dużo więcej rzeczy, dla nas gołym okiem niewidocznych).

 

Przy wyborze hostingu powinniśmy kierować się stabilnością usług firmy hostingowej, miejscem na dysku potrzebnym nam realnie na stronę, pocztę i bazę, a także pomocą (supportem – to ważne, aby szybko reagowali i udzielali wsparcia). Hosting, jak i domena są płatne, oczywiście możemy wyszukać w internecie darmowe odpowiedniki (cechować się mogą dodatkowymi reklamami na stronie, gorszymi parametrami, itd. – ale strona będzie widoczna, a przecież o to nam chodzi).  Przykładem darmowego hostingu jest https://www.cba.pl/pl udostępnia nam 1GB miejsca, 2 skrzynki pocztowe, a także darmową domenę – podziel się stroną publicznie i wstaw link w komentarzu 😀

Załączam kilka linków, które prezentują w jaki sposób wgrać pliki strony na hosting, dodać darmową domenę i skrzynkę pocztową:

 

Temat „Jaki hosting (płatny) wybrać dla swojej strony”, będę jeszcze poruszał za jakiś czas 😉