Inne

Jaki edytor kodu wybrać?

Podczas rozmów z ludźmi, którzy chcą zacząć tworzyć strony internetowe, gry, czy inne programistyczne rzeczy, często pojawia się pytanie „W czym tworzyć” – odpowiadam zwyczajnie „w zwykłym notatniku„, oczywiście większość łapie się za głowę – ale jak to?? Nie trzeba używać specjalnych programów, inwestować pieniędzy i uczyć się ich obsługi – odpowiadam NIE!

 

 

Zatem do tworzenia potrzebny jest Ci jedynie notatnik tekstowy – przykład kodu napisany właśnie w takim notatniku.

 

Tworzony w taki sposób kod jest poprawny, ale przy większym projekcie z kilkoma plikami robi się problem – ponieważ nie możemy szybko przechodzić do innych plików, modyfikować kilku jednocześnie, nie wiemy czy poprawnie coś wpisaliśmy i przede wszystkim musimy znać wszystko na pamięć ;D

Z pomocą przychodzą nam edytory dla programistów, które rozróżniają język programowania w którym tworzymy i kolorują nam tekst, podpowiadają co wpisać, a nawet kończą elementy HTML, CSS, PHP, itd. Edytory takie posiadają jeszcze jedną fajną cechę, „szablony i wtyczki” – dzięki temu możemy wybrać wygląd edytora (kolory tekstu, nawigacji), a także zainstalować obsługę dodatkowych elementów jak połączenie i edycja plików na serwerze, pomoce lub biblioteki do wybranego języka programowania.

Opiszę/porównam tutaj 3 takie edytory, w których tworzyłem kod, używałem ich jakiś czas i mogę się o nich wypowiedzieć – inaczej nie miałoby to sensu.

  1. Atom.io (darmowy, wszystkie popularne platformy MacOS, Linux, Windows)
  2. Sublime Text 3 (płatny (istnieje możliwość pobrania darmowej wersji), wszystkie popularne platformy)
  3. Notepad++ (darmowy, jedynie Windows)

 

Na początku swojej zabawy z kodem używałem Notepad++, bawiłem się na prawdę świetnie, niestety po pewnym czasie zaczęło mi przeszkadzać jak on wygląda, jak tekst się plącze w oczach – siedząc bardzo długo przed monitorem z otwartym edytorem, aż oczy bolały (seriooo!) i postanowiłem coś z tym zrobić.. akurat zacząłem pewną ścieżkę zawodową (praktyki), tam poznałem programistów, którzy używali różnych fajnych narzędzi, właśnie głównym który mi się spodobał, był Sublime Text 3 ładny, ciemny, tekst świetnie się układał „cudeńko” – niestety płatny, a w darmowej wersji co jakiś czas wyskakiwało okienko „Zapłać nam!!”, drażniło.. strasznie! Używałem go na prawdę długo, około 4 lat (jeżeli dobrze pamiętam, to zaczynałem jeszcze w wersji drugiej tego edytora).

W sumie można zadać sobie pytanie – co w takim edytorze jest złego (w wersji płatnej, bez denerwującego okienka) – owe pytanie postawiłem sobie, kiedy zobaczyłem Atom.io piękny edytor, wprost z Instagram’a – tam go znalazłem 😀  Sam wygląd oczywiście małe ma znaczenie dla programisty podczas pracy, aczkolwiek postanowiłem go sprawdzić (byłem murem za Sublime Text), zainstalowałem, uruchomiłem – wszystko pięknie i szybko się włączyło, zapoznałem i zamknąłem ekran powitalny – ruszyłem do akcji i powiem Ci, że byłem w szoku, wszystko intuicyjne, można wszystko bardzo fajnie wyszukać w opcjach, skróty do tworzenia plików i katalogów, czy przechodzenia do nich, wizualnie również bardzo ładnie to wyglądało i tak zostało do teraz – używam i polecam każdemu.

Obecnie bardzo dużo osób z branży IT używa właśnie Atom’a – zatem można poczuć się jak profesjonalista mając go u siebie na komputerze 🙂

Dodam, że Atom jest środowiskiem Open-Source – rozwija go bardzo dużo ludzi, a Sublime to prywatny projekt, rozwój prowadzi kilku programistów, dlatego też skłaniałbym się w obecnym czasie ku Atom.io – daj mu szansę, a może i Ciebie oczaruje.

 

Polecę Ci jeszcze kilka wtyczek dla Atom.io:

Używam szablonu „One Dark” 😉

 

Masz pytanie, chciałbyś dowiedzieć się więcej o tworzeniu kodu w takim edytorze – pytaj w komentarzu 😀